به دنبال تحقق پروژه “اندیشکده راهبردی هرمز” در هرمزگان هستم.

[ad_1]

ایسنا/هورموژن پژوهشگر حوزه خلیج فارس گفت: امیدواریم شاهد تحقق پروژه «اندیشکده راهبردی هورمون ها» باشیم و همزمان در توسعه استان هرمزگان مشارکت کنیم و به سمت تمدن نوین ایرانی-اسلامی حرکت کنیم. در مرحله دوم انقلاب و پیشروی».

غلامرضا جیمی در گفت وگو با ایسنا، افزود: به تاریخ جنوب و به ویژه استان هرمزگان، خلیج فارس و تنگه هرمس، سوال طرح شده در اولین جلسه کلاس تاریخ کارشناسی سیستون علاقه مندم و تاریخچه دانشگاه بلوچستان در سال 1995.

وی بیان کرد: یکی از اساتید به معرفی دانشجویان پرداخت و از آنها خواست که شهر و استان ما را نیز معرفی کنند. همکلاسی های من از استان های کردستان، کرمانشاه، کرمان، فارس، سیستان و بلوچستان و خراسان هستند. جاهایی که در مورد تاریخ رسمی و معروف ما بیشتر صحبت می شود.

ما 4 نفر از هرمزگان هستیم و تعریف نهایی تاریخ ما به صفویه رسید و جیمی با اشاره به اینکه بندرعباس تشکیل شد، اظهار داشت: به. اما واقعاً منابعی از تاریخ مکتوب هرمزگان در آن زمان پیدا کردم که با مطالعه تألیفات ارزشمند مرحوم سعدیدالسلطنه کبابی آغاز شد. در این دوره بیشتر مطالعه و یادداشت برداری کنید.

وی گفت: به محض اتمام دوره لیسانس تاریخ با گرایش ایرانی در رشته اسلامی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تهران پذیرفته شدم. کتابخانه پژوهشکده با بیش از 90000 جلد کتاب و مجلات مختلف مرا مسحور شانس خود کرد.

این دانشجوی تاریخ و عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: کتابداران همه کتابخوان هستند و من دکتر استادم. کتاب خلیج فارس “از ایران چه می دانم؟” به قلم دفتر پژوهشی فرهنگی دشت، نگارش کتاب راست هرمز را آغاز کردم که در سال 1381 منتشر شد و در سال 1383 به چاپ دوم رسید. در این مدت می توان خاستگاه خلیج فارس و تنگه هرمز را دید. جستجوی منابع تاریخ کهن و جغرافیا و ادبیات تاریخ گمشده هرمزگان. همچنین حضور من در تهران امکان استفاده از کتابخانه ملی و سایر کتابخانه های دانشگاهی را فراهم کرد.

پس از پایان خدمت سربازی در ارتش جمهوری اسلامی ایران، مدتی در مرکز اسناد و بایگانی قوه قضاییه مشغول به کار شدم که جیمی به آن اشاره می کند که معادل چاپ صدمین اثر این مجموعه است. من از ایران چه می دانم؟ آن روزها انتشار و کتابخوانی رونق داشت و من به عنوان جوان ترین نویسنده این مجموعه قرار بود یکی از سخنرانان مراسم باشم. این یک رویداد بزرگ و مهم بود و در روز جشن صحبت کردن در جمع دشوار بود، بسیاری از آنها در کتابخانه تنها بودند.

وی ادامه داد: متن سخنرانی را بارها در ذهنم مرور کردم و اغلب هنگام صحبت از جایی که تاریخ مکتوب زیادی در آن وجود ندارد مورد تشویق حضار قرار گرفتم. وقتی برای ادای احترام به استادم که در ردیف اول بود، آقای دکتر مهدی گلشنی، یکی از چهره های برجسته در زمینه فلسفه علم، با وجود اینکه تحصیلات ابتدایی را در رشته فیزیک خوانده بود، پایین رفتم. در پژوهشگاه علوم انسانی، به استادم برگشتم، در کتابخانه چیزهای زیادی دیدم. معلم به عنوان یک کارآموز عمل کرد و آنها از من خواستند تا در هفته اول پس از استخدام در یک موسسه تحقیقاتی، مدارک تحصیلی خود را به دفتر آنها ارائه دهم.

این پژوهشگر حوزه خلیج فارس بیان کرد: مقالات را از روز یکشنبه ارائه کردم و سه شنبه همان هفته در پژوهشکده شروع به کار کردم. اتفاقاً کار من بر روی یک پروژه مشترک با پژوهشکده تاریخ اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی استان هرمزگان و تفاهم نامه بین دانشگاه هرمزگان متمرکز شد. من بیش از 3 سال در پژوهشکده بودم و بنا به دلایلی به استان برگشتم. سال های خوبی است. به اصطلاح نان خوردیم. پس از بازگشت نزدیک به یک سال در دانشگاه های منطقه در قوشم و بندرعباس تدریس کردم و سرنوشتم ماندن در دانشگاه نور بود.

وی با اشاره به اینکه خلیج فارس یکی از بهترین اتفاقات صدا و سیمای مرکز بود، در ادامه به تاریخچه شهرستان های استان در جام جم و برخی از برنامه های پرس تی وی اشاره و خاطرنشان کرد: هر هفته حدود 50 برنامه به صورت زنده پخش می شد و یک برنامه داشت. مخاطب خوب همچنین برای من تجربه خوبی بود و فرصتی بود تا نتایج تحقیقاتم را با گویش محلی خود به اشتراک بگذارم. در آن زمان بیشتر به هویت تاریخی مردم این منطقه پرداختم که خیلی کمتر نوشته شده بود.

جیمی ادامه داد: در واقع خیلی از بزرگان استان اقدام خوبی انجام داده اند و من هم بهره برده ام. نیاز به طراحی کار با روش های علمی و آموزشی وجود دارد. امروز شاهد اتفاقات خوبی هستم. در واقع چند پروژه تحقیقاتی هم با صدا و سیما انجام دادم مثل راه اسپایس و ملوک هارموز. قبل از ظهور نفت، مسیر صدف و تجارت مروارید نقش مهمی در زندگی اقتصادی ما و همچنین در تعاملات فرهنگی و اجتماعی ما با هند، شرق آسیا و آفریقا داشت.

وی خاطرنشان کرد: موضوع خلیج فارس در سطوح مختلف «محلی، ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی» حائز اهمیت است و ما هویتی داریم که به طور طبیعی کجا و چگونه زندگی می‌کنیم. ما باید بدانیم که نه تنها در دروازه ایران بلکه در سطح منطقه ای و بین المللی در جایگاه مهمی زندگی می کنیم. انگلیسی ها خلیج فارس را دروازه ورود به هند می دانستند. پرتغالی ها بر سه تنگه جهان تسلط داشتند که یکی از آنها تنگه هرمز عامل تسلط بر جهان بود. روسیه تزاری خلیج فارس را مکانی قابل دسترس برای آب گرم می دانست. در دوران هاله تاریخی ما از اواسط قرن پنجم هجری تا قرن یازدهم قمری که پادشاه هرمز شکل گرفت، نه تنها مرکز مبادلات اقتصادی و تجاری، بلکه مرکز تجمع مردم بودیم. و کشورها.

جیمی افزود: فیگوئروا، کشیش مسیحی که از جزیره هرمز دیدن کرده بود، از همزیستی مسلمانان شیعه و سنی، مسیحیان، یهودیان، زرتشتیان و هندوها و دیگر پیروان ادیان، مذاهب و ملل شگفت زده شد. نیاکان ما توانستند الگویی از حکمرانی خوب را ارائه دهند تا در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی، اجتماعی و فرهنگی به ویژه در عرصه تعاملات بین المللی و بین المللی نشان دهند.

می گفت جزیره هرمز آنقدر امن است که مردم آن را «دارولمان» می نامیدند. انگلیسی ها که دنیا را انگشتر می دانستند ضرب المثل خود را می گفتند که هارموز زینت دنیاست، گفت: نه تنها در اقتصاد بلکه در علم و صنعت و در عرصه های علمی و ادبی و عرفانی. خاضع نصیرالدین طوسی در ساخت رصدخانه مراغه که اکنون در دسترس ماست، از دستاوردهای علمی حسین بن موسی هرمزی بهره برد. درخشش برجسته در زمینه ورزش های رزمی و رزمی.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: ذکر «مدرسه هارموز» اغراق نیست. وی به عنوان جواهر دنیا تصریح کرد: ما هویت سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و تاریخی افرادی را داریم که دارای شناسنامه و هویت ایران هستند. همه اینها نشانه هایی از اخبار نظام فکری است و تجلی شکل گیری وزرای بزرگی چون خضع عطا، ایدئولوژی پیشرو منطقه را نشان می دهد. با این حال، افول تمدن هرمس هنوز هم ما را آزار می دهد و ما را از خود بیگانه می کند.

وی خاطرنشان کرد: در عرصه دفاعی مردم هرمزگان به عنوان مدافعان خلیج فارس به ترتیب تاریخی در دفاع از میهن نقش آفرینی کردند و هرگز نگذاشتند که میهن از این راه گاز بگیرد. ، از طریق سپاه امام کولیخان برای بازپس گیری رفیق هرمز، مقاومت مردم بندرعباس در برابر هلندی ها و آتش زدن کشتی ها و تأسیسات جنگی آنان، تجلیل از رهبر معظم انقلاب برای مبارزات دلاورانه مردم این سرزمین. در اجلاس 1500 شهید و سایر دیدارهای مردمی در ستاد بندرعباس و کنگره. افسانه رشادت ها و مقاومت مردم این دیار در برابر نیروهای سرافراز به ویژه آمریکایی ها و شهدایی که شکوه بزرگترین نیروی دریایی خلیج فارس همچون شهید دارا و شهید رئیسی را شکستند تنها یک منبع است. . قهرمانی این مردم. نوشته نشده است.

جیمی با اشاره به اینکه همایش های خلیج فارس در دهم اردیبهشت ماه هر سال در کشور برگزار می شود، گفت: تنها دبیرخانه همایش ملی خلیج فارس در این استان مستقر است که وظیفه دریافت مقالات یا هماهنگی سالانه ها را بر عهده دارد. ملاقات. کلیه مراکز مطالعاتی، پژوهشکده ها و اندیشکده های فعال در خلیج فارس در خارج از استان قرار دارند. به عنوان مثال دانشگاه شیراز دارای گروه مطالعات خلیج فارس است. رشته مطالعات خلیج فارس حتی در دانشگاه های استان ما نزدیک به دریا راه اندازی نشده و یا دانشگاه های ما نقش چندانی در این زمینه ندارند. این رویداد مهم نقش مردم منطقه و جایگاه واقعی آنها، هویت این افراد، منابع، توانمندی ها و توانمندی ها، رفع نیازهای آنها و فرصت ارتقای جایگاه و احترام مردم است. خلیج فارس.

وی ادامه داد: به دلیل همین نیازها، پروژه «اندیشکده راهبردی هرمز» را با حضور دکتر مهدی ملاحی که مدت ها از نزدیکان و مربی بوده اند، آماده کرده ایم و امیدواریم روزی شاهد تحقق آن باشیم. پروژه کمک و مشارکت در توسعه استان هرمزگان. همزمان با مرحله دوم انقلاب و حرکت به سمت تمدن نوین ایرانی-اسلامی، مقام معظم رهبری را مورد تاکید قرار دهیم.

پژوهشگر حوزه خلیج فارس با بیان اینکه وبینار روز ملی خلیج فارس به دعوت پژوهشکده زبان شناسی، قوانین و متون وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در 20 اردیبهشت ماه 1401 برگزار می شود، گفت: روز ملی خلیج فارس از ساعت 10:00 تا 13:00. وی افزود: موضوع گفتگوی من بر محور میراث تاریخی و آمیختگی فرهنگی مردم خلیج فارس استان هرمزگان است. میراث تاریخی ما بیشتر از آن چیزی است که در گفتگو ذکر کردم.

وی با اشاره به اینکه رجوع به کسانی که در طول تاریخ هویت ما را شکل داده اند موضوع مهمی است، گفت: ما میراث تاریخی بزرگی داریم که ابتدا باید آن را بشناسیم و احیا کنیم و در مسیر تمدن قرار بگیریم. فازهای مدرن اسلامی-ایرانی و ایفای نقش می کنند. نیروهای استعماری در همه جای دنیا از هند گرفته تا آفریقا و آمریکا توانستند دو هویت مهم ملت ها یعنی زبان و مذهب را در سال های اولیه تغییر دهند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

کوچینگ سازمانی چیست؟

کوچینگ سازمانی چیست؟ کوچینگ, عصر کوچینگ سازمانی, کلاس کوچینگ سازمانی, کوچینگ سازمانی, کلاس آنلاین کوچینگ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.